Умовні речення

Наше життя залежить від величезної кількості умов, і це відбивається в нашій мові. В англійській та українській мовах дуже популярні речення, які починаються зі слова «якщо». Адже ми щодня говоримо, що зробимо щось, якщо щось станеться, тобто ставимо умову.

 • Я прийду, якщо закінчу раніше.
 • Я куплю тобі вертоліт на радіо керуванні, якщо будеш себе добре вести.

Як будуються умовні речення в англійській мові

Умовне речення складається з двох частин: умови і результату. Умову легко впізнати, вона завжди починається зі слова if (якщо). Результат зазвичай повідомляє нам, що буде, якщо виконати умову. Існує 4 основних типи умовних речень в англійській мові: нульовий (Zero Conditional), перший (First Conditional), другий (Second Conditional) і третій (Third Conditional). У всіх типах використовуються різні часи.

Умова може бути як на початку, так і в середині речення. В українській мові ми завжди відокремлюємо умову від результату комами. В англійській мові ми ставимо кому, тільки коли умова стоїть на початку.

 • Я прийду, якщо закінчу раніше. – I will come if I finish my work early.
 • Якщо я закінчу раніше, я прийду. – If I finish my work early, I will come.

Zero Conditional – умовні речення нульового типу

Цей тип показує умову, яка завжди буде правдою: наукові факти, закони природи, загальноприйняті або очевидні твердження. Зазвичай речення з Zero Conditional переводяться теперішнім часом, оскільки вони завжди є правдою. Zero Conditional утворюється за такою схемою:

Умова: If + Present Simple

Результат: Present Simple

 • If you cut your finger with a knife, it hurts. – Якщо порізати палець ножем, він болить.
 • Snow melts if the temperature rises above zero. – Сніг тане, якщо температура піднімається вище нуля.

Zero Conditional також використовується для того, щоб дати вказівки або інструкції. У цьому випадку в результаті буде використовуватися наказовий спосіб, а не Present Simple.

Умова: If + Present Simpl

Результат: Imperative mood

 • If you do not want to be late, hurry up. – Якщо не хочеш запізнитися, квапся.
 • Take a nap if you feel tired. – Поспи, якщо ти втомився.

First Conditional – умовні речення першого типу

Умовне речення першого типу називають ще «реальним» умовним, адже воно показує дію, яка з великою ймовірністю трапиться, якщо виконати умову. Такі речення описують ситуацію, яка відбудеться в майбутньому часі.

При побудові подібних речень у нашій мові ми використовуємо в умові та в результаті майбутній час, але в англійському тільки в результаті буде майбутнє час, а в умові – теперішній.

Умова: If + Present Simple

Результат: Future Simple

 • You will find a good job if you study well. – Ти знайдеш хорошу роботу, якщо будеш добре вчитися.
 • If the weather is good, we‘ll walk our dogs in the park. – Якщо погода буде гарною, ми підемо вигулювати собак у парку.

Також First Conditional часто використовується, якщо ми хочемо попередити або застерегти від чого-небудь.

 • You will get into trouble if you continue to hang out with her. – Ти потрапиш в халепу, якщо продовжиш спілкуватися з нею.
 • If you drink much coffee, you will not sleep at night. – Якщо ти будеш пити багато кави, то не будеш спати вночі.

Second Conditional – умовні речення другого типу

Цей тип умовних речень називається «майже нереальним». Він показує малоймовірну або уявну ситуацію, яка відноситься до теперішнього або майбутнього часу. Така ситуація звичайно не відповідає фактам в теперішньому. Тобто шанс того, що це подія відбудеться, невеликий, але не виключений зовсім.

Умова: If + Past Simple

Результат: would + дієслово без to

 • If I were a billionaire, I would buy an island. – Якби я був мільярдером, я б купив острів.
 • If I lived in the countryside, I would walk in the forest every day. – Якби я жив за містом, я б гуляв в лісі кожен день.

На цьому обов’язки Second Conditional не закінчуються. Ще ми використовуємо цей тип речення для того, щоб дати пораду.

 • I would never do this if I were you. – Я б ніколи цього не зробив, якби був тобою.
 • If I were in a tricky situation, I would take this opportunity. – Якби я потрапив в складну ситуацію, я б скористався цією можливістю.

Зверніть увагу на одну особливість, пов’язану з дієсловом to be. В умовних реченнях використовується одна форма were для однини і множини. Was – це розмовний варіант, він часто зустрічається в повсякденній мові.

If I were in your shoes, I would make up with her and start speaking again. = If I was in your shoes, I would make up with her and start speaking again. – Якби я був тобою, я б помирився з нею і почав знову розмовляти.


Third Conditional – умовні речення третього типу

Третій тип називається «нереальним». Всю його суть можна висловити однією фразою: співчуття про минуле. Колись в минулому щось сталося, ми про це шкодуємо, але змінити подія вже не можемо (якщо, звичайно, не винайдуть машину часу). Це єдиний тип умовних речень, який відноситься до минулого часу.

Умова: If + Past Perfect

Результат: would have + past participle

 • If I had not missed the bus, I would not have been late at work. – Якби я не спізнився на автобус, я б не спізнився на роботу.
 • If he had been more diligent, he would have been promoted long time ago. – Якби він був більш відповідальний, його б давно підвищили.

Також Third Conditional використовується, коли ми критикуємо якісь дії, які відбулися в минулому і які ми не можемо вже змінити.

 • If you had listened carefully, you would not have made so many mistakes. – Якби ти уважно слухав, ти б не допустив так багато помилок.
 • If you had not left your car open, it would not have been stolen. – Якби ти не залишив машину відкритою, її б не вкрали.

Third Conditional показує не тільки негативне минуле. Ми також використовуємо його, коли хочемо повідомити про хороші події, які відбулися в минулому і позитивно вплинули на наше сьогодення.

 • He would not have made this discovery if he had not done precise calculations. – Він не вчинив би це відкриття, якби не зробив дуже точні розрахунки.
 • If I had not taken the wrong way, I would not have met you. – Якби я не пішов по неправильній дорозі, я б не зустрів тебе.

Кілька фактів про умовні речення в англійській мові

1. Основна формула, по якій будуються умовні речення, – це часи групи Simple + модальні дієслова will / would. Але вона далеко не єдина. Часи групи Continuous і модальні дієслова can / could, may / might, must, should теж зустрічаються в умовних реченнях.

 • If you are riding a horse backwards, you can fall off and break a leg. – Якщо ти їдеш на коні задом наперед, ти можеш впасти і зламати ногу.
 • If you had not understood the First Conditional, you should have looked at the example. – Якщо ти не зрозумів перший умовне, тобі слід було подивитися на приклад.

2. Дієслова would і had мають одну скорочену форму – ‘d. Завжди уважно дивіться, яке дієслово перед вами.

 • If I’d known, I’d have come. = If I had known, I would have come. – Якби я знав, я б прийшов.

3. І на десерт ми подамо ще один цікавий факт, що стосується умовних речень. У всіх типах можлива інверсія.

А ще ми пропонуємо поглянути на таблицю з усіма типами умовних речень англійської мови, розглянутими в даній статті:


Next: Mixed Conditionals

Опубліковано © Just English