Прийменники Above, Below, Beside

Є такі прийменники напрямку, які висловлюють траєкторію руху в залежності від рівня. Тобто пересування відбувається вище або нижче якоїсь поверхні або на одному рівні, поруч з чим-небудь або ким-небудь. Це прийменники Above, Below, Beside.


Прийменник Above вказує на пересування рушійного об’єкта вище або над чимось.

  • We were flying above the houses. – Ми летіли над будинками.
  • The moon rose above the horizon. – Місяць піднявся вище горизонту.
  • The plane flew above my head. – Літак пролетів над моєю головою.

Прийменник напрямку Above має схожий прийменник – Over. Ці прийменники є синонімами і в деяких випадках вони взаємозамінні, але не у всіх. Давайте розглянемо основну відмінність між прийменниками Above і Over.

Прийменник напрямку Over висловлює переміщення над іншим предметом або по його поверхні з одного кінця на інший. Ідея полягає в тому, щоб подолати перешкоду, пересуваючись над ним або по його поверхні. Траєкторія цього руху нагадує дугу. Перестрибнути, перелізти, перелетіти, переступити через що-небудь. Прийменник Over має сенс “над” або “понад” в усіх напрямках, не тільки вгору.

Прийменник напрямки Above – це переміщення тільки вище рівня якоїсь поверхні – землі, води, хмар, дахів. Тут немає ідеї подолання перешкоди. Об’єкт переміщається просто над поверхнею по прямій і тоді траєкторія нагадує пряму лінію. Або переміщення відбувається знизу вгору, вище за рівнем. Якщо прийменник Over передбачає переміщення і по поверхні (тоді він має синонім CROSS), то прийменник Above висловлює переміщення тільки над, вище поверхні.

Порівняйте речення.

  • We flew over / cross the ocean. – Ми перелетіли через океан. (Ми йшли-йшли, тут перед нами виник океан, ми вирішили перелетіти через нього, а потім пішли далі);
  • We was flying above the ocean. – Ми летіли над океаном. (Наше пересування було просто над поверхнею океану);

Прийменник Below– це антонім прийменника Above і висловлює рух нижче будь-якої поверхні: хмар, лінії горизонту, поверхні води. Прийменник Below також висловлює рух зверху вниз. Саме слово “Below” може бути прийменником і власною мовою і його сенс – перебувати або пересуватися нижче будь-якої поверхні або предмета.

  • We were flying below the clouds. – Ми летіли нижче хмар.
  • He was swimming below the surface of the water. – Він плив під водою (нижче поверхні води).
  • When the sun sets it goes below the horizon. – Коли сонце сідає, воно опускається за горизонт.

Прийменник напрямку Beside висловлює переміщення рушійного об’єкта поруч з іншим об’єктом, що рухається або поруч з “довгим” предметом. Це складний прийменник, що складається з префікса “be” і основного слова “side” і перекладається поруч, близько, поблизу.

  • He was running beside me. – Він біг поруч зі мною.

Next: By

Опубліковано © Just English