Особливості вживання прийменника та його види

Прийменник (preposition) – це службова частина мови, яка встановлює зв’язки між іншими словами в реченні. Раз це службова частина мови, то вона не відповідає ні на які питання, не несе ніякої самостійної функції і не є членами речення. Але, завдяки їй, ми можемо змінювати значення одного і того ж дієслова. Більш того, в поєднанні з іменниками прийменники в англійській мові визначають і відмінок іменника. Наприклад:

“Look at her!” (Знахідний відмінок) або “I like to dream about her” (місцевий відмінок).

Вважається, що носії мови активно вживають близько шістдесяти різних видів цієї частини мови. А взагалі деякі вчені нарахували десь півтори сотні prepositions! Правда, вони рахували і ті, які існують вже тільки на сторінках класичної літератури. Нам, звичайно, не обов’язково знати всю цю юрбу поіменно. Досить буде зрозуміти принцип роботи і ознайомитися з основними, найбільш вживаними прийменниками англійської мови.

Види англійських прийменників за формою

За своєю формою ці частинки можна розділити на три групи: прості, складні і складені.

1. Прості прийменники

Як зрозуміло з назви, такі слова дуже прості, їх можна розкласти на компоненти, вони складаються тільки з одного кореня. Приміром, in, for, at, on.

2. Складні прийменники

Ці ж слова з’явилися шляхом словоскладання. Наприклад, до іменника або іншої частини мови додався префікс або суфікс. Ось одні з них: behind, along, among, around

3. Складові прийменники

Тут все трохи цікавіше. Такі частини мови складаються з декількох слів. Приклади: according to, along with, because of

Види англійських прийменників за значенням

На жаль, немає точної класифікації прийменників в англійській мові. Одні вважають, що треба їх ділити на три групи, інші, що на чотири. Звичайно ж, назви груп так само бувають різні. Але від перестановки по групах, їх зміст не особливо змінюється. Так що давайте просто ознайомимося з однією їх теорією. Адже для нас найголовніше – це зрозуміти принцип роботи цих магічних слів.

1. Прийменник часу (time). Вони можуть вказувати на часовий проміжок або на конкретний момент дії. Приклад: at, before, after

2. Прийменник місця (place). Це одна з найбільших груп. Вони показують положення в просторі. Приклад: under, near, in front of

3. Прийменник напрямку (direction). Це – друга за чисельністю група. Сюди входять, наприклад такі слова як, to, from, Into.

4. Прийменник, що вказує причину (reason). Наприклад – because of, by

Буває і так, що один і той же прийменник, в залежності від ситуації, може належати до різних груп. Воно й не дивно. Варіант перекладу деяких частин мови можуть перевищувати 8-10 значень.

Особливості вживання англійських прийменників

1. Буває так, що ці частини мови просто опускаються в англійській мові. Тобто в оригінальному реченні їх немає, а при перекладі вони нам дуже потрібні. Це часто буває перед такими словами, як, наприклад, first – перший, next – наступний, last – минулий.

I was on a date with him last Saturday. – Я була з ним на побачення минулої суботи.

2. Іноді буває і так, що ми, навпаки, не переводимо англійська прийменник. Часто ці службові частини мови «кріпляться» до дієслів і утворюють з ними стійкі вирази. Наприклад, словосполучення “Listen to” ми будемо переводити, як слухати кого-небудь, а вираз “wait for” – чекати кого-небудь. Службові слова “to” і “for” не вимагають перекладу на українську мову.

3. Кожен прийменник в англійській мові має масу значень. Не можна вивчити один переклад і використовувати його потім всюди. Наприклад, прийменник «в» може перекладатися як “in”, “on», “into” “at”, “to”. І це тільки основні варіанти!

Місце прийменників в англійському реченні

Ми з вами вже звикли, що в англійській мові – фіксований порядок слів. Так що і ця службова частина мови обов’язково повинна бути в своєму гніздечку. Пора дізнатися, де знаходиться місце цієї частини мови в реченні.

Найчастіше прийменник стоїть перед іменником або займенником. Якщо у цього іменника є якесь визначення, то ми ставимо цю частину промови ДО нього.

Put the book on the table – Put my book on that green table.

Іноді прийменник може стояти після дієслова, але тільки в деяких випадках

При непрямому або прямому питанні. У таких питаннях він відноситься до займенників which, who, what, whom

What city did you live in?

У підрядних означальних реченнях. Тоді прийменник може відноситься до відносного займенника.

The city I lived in was very big.

При пасивних оборотах або інфінітивних оборотах

He did not have a friend to play with

Як вчити прийменники?


Як ми вже знаємо, у кожного прийменника є маса переказів і значень. Так що немає сенсу заучувати їх окремо. Найкраще намагатися їх запам’ятати відразу ж з дієсловом або іменником, з яким вони можуть використовуватися. Наприклад, слівце “at” можна запам’ятовувати з іменниками night, home (at night – вночі, at home – вдома) або з дієсловами look, play (look at – дивитися на, play at – грати на).


Next: Граматичне значення прийменників

Опубліковано © Just English

1 коментар

  • Іринка

    Дайте більше приймеників!!!І менше тексту!!!!!