Етапи вивчення англійської мови з нуля

Діюча європейська система освіти передбачає використання багаторівневих програм вивчення мов. Резолюція Європейської Ради рекомендує для викладання та оцінки володіння мовами використовувати Common European Frame workof Reference (CEFR) – система, застосовна до будь-яких мов. Компетентні мовні курси використовують рівні англійської CEFR для навчання слухачів.

Методика передбачає поділ учнів на шість груп, в залежності від рівня знань і навичок володіння мовою. CEFR пропонує три категорії градації:

Рівні англійської мови стартують від початкових знань і закінчуються вільним володінням.

Категорія перша (А)

Кожна категорія поділяється на два рівня -Breakthrough & Beginner (A1) і Waystageof Elementary (A2).

Категорія (А) передбачає елементарне володіння мовою. Вивчення англійської за рівнем (А1) починається з самих азів – алфавіту, запам’ятовування поширених слів, формування простих речень.

По закінченню курсу слухач зможе спілкуватися простими фразами, підтримати нескладну розмову, розповісти про себе, представити друзів. При цьому він зможе зрозуміти, що від нього хоче співрозмовник, якщо той буде чітко і повільно вимовляти знайомі фрази.

Отже в даній категорії нам треба пройти 6 кроків:


1. Для початку Вам потрібну вивчити англійський алфавіт, який містить в собі всього 26 літер.

2. Зрозуміти основи побудови англійських речень та, особливо, порядок слів у реченні і інверсію. Також приділіть увагу заперечним та питальним реченням. Непогано буде також знати й принципи побудови заперечних запитань.

3. Вивчити шість основних часів англійської мови, що найчастіше використовуються в спілкуванні, а саме:

4. Попрацювати над вимовою, вивчити транскрипцію звуків та правила читання.

5. Також потрібно вивчити англійські числівники.

6. Добре знати таблицю неправильних дієслів та мати словниковий запас від 500 до 1000 англійських слів.


Категорія друга (B)

Дана категорія також має два рівні, до яких пред’являються певні вимоги.

Уроки англійської для рівня (B1) – Pre-Intermediate & Intermediate – навчать чітко формувати речення і спілкуватися на поширені теми. Слухач зможе спілкуватися в більшості ситуацій, що виникають на роботі, навчанні або під час дозвілля, описати свої плани на майбутнє, обговорити цікаві теми.

Курси англійської для рівня (B2) – Vantage & Upper Intermediate – зроблять упор на поглиблене вивчення часових форм, торкнеться поширених ідіом та іншого. Після вивчення людина зможе вільно спілкуватися на конкретні або абстрактні теми, не буде відчувати проблем з виразом власної думки, зможе брати участь в дискусіях, де чітко розділяти переваги і недоліки тієї чи іншої проблеми. Читання текстів не викликатиме дискомфорту, як і розуміння прочитаного.

Продовжуємо розширювати ваші знання:


1. Детальніше вивчати граматику англійської мови. Звернути особливу увагу на пасивний стан (Passive Voice), модальні дієслова (Modal Verbs), Інфінітив, Герундій та Дієприкметник.

2. Далі вам потрібно ознайомитись і добре вивчити наступні часи:

3. На даному етапі потрібно більше практикувати, а саме спілкуватись з носієм мови, або з людьми які також вивчають англійську мову. Для спілкування існує дуже багато сайтів, в яких ви зможете знайти людей які також вивчають потрібну вам мову та спілкуватися з ними через Skype.

4. Для підвищення свого рівня розуміння та спілкування даної мови, ви можете переглядати фільми на англійскій мові, які ви вже бачили. Коли ви будете переглядати свій улюбленний фільм на англійскій мові ви будуте розуміти і пам’ятати про що йде мова. Також не завадить переглянути деякі серіали. Для початку можна переглянути всім відомий серіал “Друзі” (“Friends”), або пізнавальний серіал Extra English.

5. І на кінець було б непогано відвідати платні або безкоштовні розмовні клуби, в яких спілкуються виключно на англійській мові. Такі клуби є в кожному великому місті України.


Категорія третя (С)

Третя категорія CEFR містить два рівня:

  • Effective Operational Proficiency & Advanced (C1)
  • Mastery & Proficiency (C2).

Перший рівень зажадає хороших знань і ефективної поглибленої підготовки. Даний рівень передбачає швидку розмовну мову, використання оборотів і ідіом, ніяких проблем в вираженні власних думок, відсутність необхідності підбирати слова. Слухач зможе читати складні тексти, виділяти суть прочитаного. Професійні тематики не викликатимуть труднощів.

Досягти другого рівня (С2) допоможе якісне навчання англійської мови і власна завзятість. Людина, яка досягла цього рівня, вільно говорить, пише, читає англійською, легко сприймає розмовну мову. Йому підвладні будь-які теми в рамках його компетенції. Рівень (С2) практично зрівнює слухача з носієм мови.


Одже щоб володіти професійним англійськив вам потрібно довчити часи, такі як:

А також бажано відвідати англомовну країну і поспілкуватись з місцевими людьми. Або влаштуватись на роботу в компанії, де більшість клієнтів англомовні.


Відмінності в рівнях

При оцінці знань англійської, використовується цілий список критеріїв. Наприклад, при оцінюванні розмовної мови визначають:

  • діапазон використовуваних слів і словосполучень;
  • точність відповідей;
  • швидкість мови;
  • взаємодія зі співрозмовником;
  • зв’язність мовлення.

Чим вищий рівень англійської, тим менше проблем у викладі думок, підборі слів та інше.

Досягнення вищих рівнів

Для досягнення того чи іншого рівня володіння мовою за вищевказаною шкалою потребують великої ретельності і зосередженості. Почати швидко говорити, читати, писати і сприймати англійську мову за пару годин на курсах неможливо.

Люди вивчають мову роками, щоб почати спілкуватися. Навіть викладачі постійно підвищують свою кваліфікацію, так як англійська мова не є «мертвою» – вона розвивається, з’являються нові ідіоми і слова.

Не відкладайте вивчення мови на завтра – краще зробіть перший крок вже сьогодні!